SUNS – SPORTISTS! Saruna ar Māri Krūmiņu par IGP sportu un viņa uzticamo suni Thoru.

Intervē Laura Minskere, Latvijas Vācu aitu suņu klubs. Stāsts ir par mūsu novadnieku Māri Krūmiņu un viņa suni Thoru. Treniņi notiek sporta laukumā Krogsilā (speciāli suņu sportam).

Māris Krūmiņš nodarbojas ar IGP* sportu jau 15 gadus un pēdējos 5 gadus kopā ar savu vācu aitu suni Thoru piedalās starptautiskās  IGP  sacensībās. Nesen Māris ar Thoru atgriezās no starptautiskām vācu aitu suņu IGP sacensībām Čehijā. (Red. piezīme – tā norise un līmenis ir ļoti līdzīgs pasaules čempionātam IGP sportā vācu aitu suņiem).

Vai Tu vari pastāstīt, ko nozīmē IGP sports? Kādas ir tā sadaļas?

IGP sportā ir trīs sacensību sadaļas:

A daļa jeb pēdas,

B daļa jeb paklausība un

C daļa jeb aizsardzība.

Pēdas mūsdienu IGP sportā faktiski jau kļuvušas par paklausību. Jo sunim sajust pēdas ir ļoti viegli, taču sportā tiek prasīts, lai suns pārbaudītu katru pēdu. Proti, ar deguntiņu precīzi izostītu katru pēdu. Protams, ka suns pēdas jūt, arī galvu turot augstāk, bet sportā prasa precizitāti, tāpēc arī sunim paklausīgi pēdas ir jāmeklē, cītīgi izostot katru pēdu, un nedrīkst novirzīties no trajektorijas. Ļoti stingri tiek vērtēts, cik precīzi suns iziet stūri. Taču, ja suns seko katrai pēdai, tad arī stūri viņš izies precīzi. IGP sportā soda arī par minimālu novirzīšanos. Piemēram, Thors sacensībās gāja ļoti precīzi, bet vienā stūrī galvu nedaudz pagrieza sānis no pēdas, par to tiesnesis noņēma 2 punktus. Tāpat tiek vērtēts kā suns apzīmē priekšmetu, vai viņš to dara ātri un precīzi. Ir jāsaprot, ka uz sacensībām brauc stiprākie no stiprākajiem un tiesnesim visi suņi ir kaut kā jāsarindo, tāpēc arī tik stingra vērtēšana. Šajās sacensībās reģistrēti bija 102 suņi, bet sacensībās startēja 82 suņi.

Pēdu garums ir ne mazāk kā 600  soļi un trīs dažādu materiālu 3 cm x 7 cm priekšmeti (piemēram, koka, ādas un tekstila priekšmeti). Pēdas liek svešs cilvēks 1 stundu pirms sunim jāiet pēdas. Jābūt 5 taisnēm un 4 stūriem.

Saimniekam ir pilnībā jāpaļaujas uz suņa ožu, jo zināms ir tikai starta punkts, tālāk pēdas un 3 priekšmeti ir jāsameklē sunim. Atrodot priekšmetu, sunim tas ir jāapzīmē un jāsagaida, līdz pienāk saimnieks un paņem priekšmetu.

Cik agrā vecumā sunim sāk mācīt meklēt pēdas?

Sunim pēdas meklēt sāk mācīt jau no divu mēnešu vecuma. Pēdās tiek slēpta barība, un kucēns tiek mācīts meklēt pēdas un reizē atrast barību. Kucēnam šādi treniņi ir ļoti aizraujoši. Arī pieaugušam sunim treniņos pēdās tiek slēpta barība, tikai pēdu garums ir kļuvis daudzreiz garāks, un suns, precīzi ejot pa pēdām, to ik pa laikam atrod. Treniņos pēdu garums var būt daudz lielāks, piemēram, 1000 soļu un vairāk, stūri un dažādi  līkumi. Sacensībās, protams, pēdās pārtikas vairs nav.

Sacensību B daļa ir paklausība. Pastāsti, ko tur īsti vērtē?

Paklausībā ļoti daudz vērtē suņa iešanu blakus. Faktiski sunim visu laiku ir jābūt koncentrētam uz saimnieku. Vairs nav kā agrāk, kad starp vingrinājumiem varēja brīvi pāriet un par to nesamazināja punktus, tagad visu laiku sunim ir jāiet blakus un jābūt koncentrētam uz saimnieku.

Lēcienos pāri barjerai un kalniņam vērtē, ar kādu spēku suns atsperas, cik intensīvs ir lēciens. Savukārt lēcienā no kalniņa nav labi, ja suns lec no pašas augšas, tas nav labi suņa veselībai. Diemžēl Thors mēdz tā darīt, jo bērnībā treniņos palaidām to garām un to tagad nākas labot.

Aporta pienešanā vērtē ātrumu, svarīgi, lai suns abos virzienos skrien vienādā ātrumā. Ja būs atšķirīgi ātrumi, tad samazinās punktus. Praksē tas nozīmē, ka suns tiek trenēts skriet ar maksimālo ātrumu gan pēc aporta, gan pienest to saimniekam. To, protams, darām, izmantojot motivāciju.

Visās komandās ļoti svarīga ir precīza pozīcija un ātrums. To visu mēs trenējam jau no divu mēnešu vecuma. Sākumā to dara ar barības palīdzību. Suņa deguntiņš seko barībai, un tā viņš iemācās pareizās pozīcijas. Viņš to apgūst ļoti ātri. Vēlāk kā apbalvojumu izmantojam arī bumbiņu.

Vizuāli visaizraujošākā sadaļa ir C daļa jeb aizsardzība. Kāpēc šī sadaļa ir tik sarežģīta?

Aizsardzībā vērtē ātrumu, ar kādu suns apskrien teltis un pēc saimnieka komandas dodas uzbrukumā figurantam. Tiesnesis vērtē, ar kādu spēku suns iekožas figuranta rokā (rokai ir speciāls aizsargs). Sunim pēc saimnieka komandas ir nekavējoties jāatlaiž figuranta roka. Pieļaujamas ir divas papildu komandas. (Red. piezīme – Ļoti bieži tieši labākie sporta suņi izkrīt šajā pārbaudījumā, jo sacensību stresā neatlaiž figuranta roku arī pēc divām papildu komandām).

Šajās sacensībās Thors diemžēl neatlaida figuranta roku (par to saņēma diskvalifikāciju un, neskatoties uz ļoti labajiem rezultātiem pēdās un paklausībā, sacensības turpināt nevarēja.) Pagaidām man nav atbildes, kāpēc tā notika, jo Thors ir ļoti paklausīgs suns, ko pierāda arī rezultāti pēdās un paklausībā.

Daudzi domā, ka tie suņi, kas nodarbojas ar aizsardzību, jo īpaši darba līnijas suņi, ir ļoti nikni un bīstami. Vai tiešām tā ir?

Nebūt nē. Tas tomēr ir sports, šie nav policijas suņi, kuri mācīti aizturēt noziedzniekus un iekost cilvēkam. (Red. piezīme. Policijā strādā dažādi suņi, katrs apmācīts savam nolūkam. Publiskās vietās netiek izmantoti suņi, kuri domāti noziedznieku aizturēšanai.)

Mūsu suņi sadzīvē ir ļoti draudzīgi, nereaģē ne uz cilvēkiem, ne citiem suņiem. Viņi ir ļoti pārliecināti par sevi, tāpēc arī ļoti mierīgi uzvedās. Restorānos suņus varam ņemt līdzi un oficianti mierīgi viņiem kāpj pāri, lai pasniegtu mums ēdienu. Suņi nereaģē.

Saki lūdzu, vai iespējams suni sākt mācīt jau pieaugušu un arī sasniegt tik augstus rezultātus, lai startētu pasaules līmeņa sacensībās?

Domāju, ka īsti reāli tas nav. Gan saimnieks, gan arī suns  dažreiz sacensības  kaut ko sajauc, var gadīties neparedzētas situācijas un suns apjūk un tādos gadījumos bieži vien sāk darīt to, ko iemācījies bērnībā. Tāpēc arī mēs trenējam suņus no tik agra vecuma, lai tie uzreiz visu iemācītos pareizi. Bet suņiem tā ir spēle, viņiem tas patīk.

Cik gara ir suņa sportista aktīvā karjera?

Thora pirmās sacensības bija nepilnu 2 gadu  vecumā Igaunijā, kur viņš teicami nostartēja, iegūstot 1.vietu IPO-1 (tagad IGP), tad 2,5 gadu vecumā Somija, kur kopā ar Latvijas komandu izcīnīja  3. vietu IPO-3  un nepilnu 3 gadu vecumā jau pasaules čempionāts, kur viņš ļoti labi nostartēja, saņemot 90 punktus aizsardzībā. Es teiktu, ka suņa sporta karjera ilgst līdz 8 gadiem, esmu redzējis arī suņus, kuriem ir 9 gadi.  Thoram novembrī būs 7 gadi, mēs vēl uz kādām sacensībām aizbrauksim.

Kāpēc suņi, ko redzam IGP sacensībās, vizuāli ir diezgan atšķirīgi no tiem, ko redzam izstādēs?

Darba līnijas suņi ir fiziski daudz spēcīgāki. Vācu aitu sunim, kas selekcionēts ar mērķi, lai piedalītos izstādēs, ķermeņa uzbūve ir tāda, ka viņš nemaz nevar tik spēcīgi atsperties kā darba līnijas suņi. Oficiāli gan šāda darba līnija nepastāv, visi skaitās vācu aitu suņi. Tikai atšķirībā no audzētavas mērķiem, vieni koncentrējas uz vācu aitu suņu selekcionēšanu, lai piedalītos izstādēs, bet citas audzētavas fokusējas uz darba spējām un selekcionē suņus, kuriem tās ir spēcīgākas.

Lūdzu, pastāsti, kā vispār var nokļūt uz tik augsta līmeņa sacensībām?  

Lai startētu Čehijā, bija jāsavāc 260 kvalifikācijas punkti. Teorētiski tie var būt gan sacensībās, gan eksāmenā iegūti punkti. Tomēr rekomendējoši, lai tie būtu sacensībās iegūti punkti pie zināmiem IGP sporta tiesnešiem. Eksāmenos netiesā tik stingri kā sacensībās un, aizbraucot uz sacensībām, būs vilšanās. Mums ar Thoru bija sacensībās Igaunijā iegūti kvalifikācijas punkti virs 270, tā kā mums pietika ar rezervi.

Pastāsti, kāda ir Tava un Thora klasiskā treniņu nedēļa?

Vieglāk ir pateikt, cik dienu nedēļā mums ir brīvas. Tā ir viena diena. Pārējās dienās mēs kaut ko darām, tas var būt arī ļoti viegls un īss treniņš, nav obligāti jābūt grūtam un nogurdinošam. Tā var būt paklausības sadaļas pirmā daļa, proti, līdz aportiem. Vai arī otrā sadaļa – aporti un izsūtīšana. Pēdas arī var būt īsas, piemēram, 2 stūri un viss. Ne jau vienmēr ir 1000 soļu garas pēdas. Bet suņiem ļoti patīk! Viņi ar tādu prieku skrien uz mašīnu, lai brauktu uz treniņu. Viņi grib strādāt, tas viņiem sagādā prieku.

Kas Tevi aizrauj šajā sporta veidā?

Cilvēkiem ir dažādi hobiji, man šis ir hobijs. Man patīk pavadīt laiku kopā ar suni un mācīt viņam aizvien ko jaunu.

Pastāv viedoklis, ka darba līnijas suņi visu laiku tikai trenējas vai arī pavada laiku voljērā.

Nē, tās ir pilnīgas muļķības. Thors, piemēram, šobrīd vāļājas zālājā. Mēs katru dienu ejam pastaigās, neatkarīgi no tā, ir vai nav treniņš. Mājā Thors var gulēt dīvānā, dažkārt naktī viņš guļ gultā, ielien starp mums.

Mēs redzējām foto no sacensību brauciena, kur lielāko daļu uz dīvāna aizņēma Thors un Tu saritinājies stūrītī.

Tā mums ir ļoti bieži.

 

 

Thor Oger Schloss

Dzimis 14.11.2014.

·        IGP 1 nokārtoja 1  gada un 10 mēnešu vecumā  (sacensībās).

·        IGP 2 eksāmenu nokārtoja 1 gada un 11 mēnešu vecumā (sacensībās).

·        IGP 3 eksāmenu nokārtoja 2 gadu un 8 mēnešu vecumā (sacensībās).

Thora pirmās sacensības bija 1,10 gadu vecumā Igaunijas čempionātā, kur viņš teicami nostartēja, iegūstot 1. vietu IPO-1.

 

Nozīmīgākie sasniegumi:

2021. gadā starptautiskajā vācu aitu suņu IGP čempionātā Čehijā pēdās 92. punkti un paklausībā 88. punkti.

2020. gadā Igaunijas vācu aitu suņu IGP čempionātā 2. vieta un labākās pēdas (97.punkti).

2019. gadā Latvijas IGP čempionātā 2. vieta un labākās pēdas (96.punkti).

Māris Krūmiņš

Latvijas Vācu Aitu Suņu Kluba biedrs.

Darbs saistīts ar automašīnām.

Dzīvesbiedre arī nodarbojas IGP sportu, tagad kopā ar Thora meitu.

 

Kopš 2001. gada mājās bijuši vācu aitu suņi. Pirmos 14 gadus tie bija tā dēvētie izstāžu līnijas suņi. Ļoti bieži nedēļas nogalēs braucām uz izstādēm, bet tai pat laikā mūsu suņi bija nokārtojuši IPO eksāmenus un piedalījās Latvijā sacensībās.

2014. gadā mājās ienāca Thor Oger Schloss. Thors ir Māra pirmais darba līnijas suns.

 

 

 

*IGP (iepriekšējais nosaukums IPO) ir saīsinājums no vācu valodas “Internationale Gebrauchshunde Prüfungsordnung” jeb starptautiskie darba suņu pārbaudījumu noteikumi.

Comments are closed.