Atskats uz Pasaules čempionātā šahā kadetiem + FOTO

Vēlamies pateikt paldies Ķekavas pašvaldībai un Ķekavas novada pašvaldības sporta aģentūrai, kas sniedza finansiālu atbalstu, lai 8 gadus jaunais ķekavietis Toms Jeronovičs varētu pārstāvēt Latviju un savu novadu, piedaloties Pasaules čempionātā šahā kadetiem, kas no 2019. gada 20. augusta līdz 2. septembrim norisinājās Ķīnā, Veifaņā. Latvijas jaunos šahistus tālajā ceļā pavadīja vecāki un treneri, taču Toms uz Ķīnu devās bez vecākiem, tikai kopā ar savu Rīgas šaha skolas treneri, kurš bija arī Latvijas delegācijas vadītājs – Verneru Putku. Latvijas delegācija bija pārstāvēta visās vecuma grupās: astoņgadīgo grupā meitenēm – Dafne Maklakova, zēniem – Toms Jeronovičs, desmitgadīgajām meitenēm – Marija Krasiļņikova, zēniem – Aleksandrs Karasevičs un divpadsmitgadīgajām meitenēm – Ieva Valeine, zēniem– Rafaels Spiridovskis.

Jāatzīmē, ka Ķīnā Pasaules jauniešu čempionāts šahā norisinājās pirmoreiz un tajā piedalījās daudzi Tālo Austrumu valstu pārstāvji, savukārt eiropiešu bija maz, līdz ar to mūsu jaunieši ķīniešiem un citiem Āzijas valstu dalībniekiem bija kā eksotika. Tāpēc bieži Latvijas pārstāvji tika aicināti fotografēties gan spēļu norises vietā, gan arī pilsētā uz ielas un pat sabiedriskajā transportā.

Turnīra dalībnieku sastāvs visās grupās bija ļoti spēcīgs, kopā pulcējot 80-90% Āzijas izcelsmes jauniešus, jo kā varēja noprast no dalībnieku vārdiem un uzvārdiem, tad arī ASV, Kanādu, Vāciju, Austrāliju, Jaunzēlandi un daudzas citas valstis pārstāvēja Tālo Austrumu izcelsmes pārstāvji.

Mūsu jaunieši, atšķirībā no kaimiņvalstīm Lietuvas un Igaunijas, pārstāvēja visas 6 vecuma un dzimumu grupas, kur jaunākajā U8 grupā zēniem spēlēja Toms Jeronovičs. Zinot, cik spēcīgas ir šaha tradīcijas pasaulē, Tomam tika dots uzdevums – iegūt vismaz 3 punktus. Toms turnīra sākumā pēc nelielas aukstās dušas, kad bija zaudējis 3 partijas, spēja saņemties un uzrādīt lielisku rezultātu, uzvarot 4 pretiniekus pēc kārtas, un tie jau bija 4 punkti! Kā vēlāk atzina Toma treneris Verners Putka, zēns sacensībās iejutās un uzrādīja labu rezultātu, sākot apspēlēt stiprākus pretiniekus. Kopā ceļš un ceļojums ilga teju trīs nedēļas, kuru laikā tika aizvadītas 11 klasiskā šaha partijas, no kurām Toms vairākas nospēlēja 3 stundu garumā. Protams, jo vairāk punkti tika iekrāti, jo gan treneris, gan mājinieki gaidīja vēl vairāk uzvaru, zēns arī ticēja sev un katru partiju cīnījās līdz galam, ar apziņu, ka ir jādara viss, lai uzvarētu, taču mazliet kaut kur pietrūka pieredzes, viltības un izturības. Toms šaha turnīra laikā iepazinās ar mums tālu un maz zināmu valstu pārstāvjiem, jo viņa pretinieki bija no Ķīnas, Mongolijas, Vācijas, Šrilankas, Honkongas un Vjetnamas. Jaunā šahista dzīvē šī ir milzu pieredze un ļoti vērtīgs ieguvums, kuru var iegūt tikai šādos lielos, starptautiskos turnīros, jo gan lielais sacensību stress, gan vairāku stundu garās šaha partijas, uzvaras garša un zaudējuma rūgtums, kultūru sajaukums, laika starpība, ilgstoša prombūtne no mīļajām mājām, klimata, rasu, tautu, valodu atšķirība utml., to visu izjūt, izdzīvo un krāj pieredzi tikai piedaloties un norūdoties šādās sacensībās.

Tomam šis bija otrais lielais čempionāts, jo pirmais Toma dzīvē tika aizvadīts pērnajā vasarā Rīgā, piedaloties Eiropas jauniešu čempionātā šahā, kur 9 klasiskā šaha partijās izdevās iekrāt pirmos, svarīgos 2,5 punktus savā pirmajā Eiropas čempionātā. Šoreiz, jau piedaloties Pasaules čempionātā, no 11 klasiskā šaha partijām, kurās, apdomas laiks katram spēlētājam ir 90 minūtes līdz 40.gājienam plus 30 minūtes līdz spēles beigām, kā arī 30 sekundes par katru izdarītu gājienu, Toms izcīnīja 4 pasaules līmeņa punktus un ierindoja sevi 76.vietā starp Pasaules stiprākajiem jauniešiem U8 vecuma grupā. Uz Pasaules čempionātiem brauc stiprākie no visas pasaules, katrai valstij ir tiesības sūtīt vienu pārstāvi, bet bagātākās valstis pērk vēl papildus vietas. Mūsu sportistiem bija apmaksāta tikai dzīvošana sacensību vietā, savukārt pārējais finansējums (dalības maksa, ceļa izdevumi, apdrošināšana, vīzas noformēšana utt.) bija jāatrod vecākiem pašiem, tāpēc jo īpašs paldies Ķekavas pašvaldībai un Ķekavas novada pašvaldības sporta aģentūrai, kas apmaksāja Toma dalības maksu, un Toma trenerim Verneram Putkam, kurš uzņēmās aizbildņa lomu un milzu atbildību, lai kopā ar 8 gadus jauno zēnu dotos uz Pasaules čempionātu.

Tā kā zēnam šoreiz līdzi nebija vecāku, tad ar visām spēļu emocijām pirms un pēc spēlēm bija jātiek galā pašam. Pirmajās dienās spēļu zālē treneris netika ielaists, un sava vieta pie galda bija jāatrod pašam. Katru dienu arī ar pretinieku bija jātiek galā pašam, piemēram, lūdzot, lai pretinieks ieraksta savu uzvārdu, kas nereti sastāvēja no hieroglifiem. Kā izrādījās arī angļu valodas zināšanas sacensību vietā daudz neglāba, jo tiesneši sazinājās tikai ķīniešu valodā. Lai arī Toma vecāki nebija līdzi, tomēr Pasaules čempionātu līdz sirds dziļumiem izdzīvoja arī viņi, sākot ar Toma pavadīšanu, iekāpjot pirmajā lidmašīnā Viļņas lidostā, un telefoniski sekojot, kā noris pārsēšanās otrajā lidmašīnā Kopenhāgenā, piezemēšanās Pekinas lidostā, brauciens ar ātrvilcienu uz Veifaņu, tad 11 spēļu dienas ar vienu brīvdienu starp spēlēm un turpinājums pēc spēlēm ar 2 dienu piedzīvojumiem Pekinā un tikpat garo mājupceļu. Toms ar vecākiem regulāri sazinājās sazvanoties pa telefonu un izmantojot aplikācijas Whatsapp video zvanus, bet katru rītu dēlu telefonā gaidīja ziņa no mammas, kura naktī cēlās, lai precīzā laikā nosūtītu ziņu, kurā pa punktiem sarakstīja, kas jāvelk mugurā, kas jādara ar pretinieku, atgādināja, ka jāklausa treneris, tāpat uzmundrināja un sarāja, ja bija nepieciešams, bet pāri visam sirsnīgs ģimenes atbalsts!

Toms pats pēc atgriešanas no Ķīnas ir ļoti apmierināts, viņam patika viss, gan vienam kopā ar treneri doties tik tālu, gan lidot īsāku (1,5 h) un garāku (10,5 h) distanci, gan Pekinas Zooloģiskā dārza apmeklējums, gan ceļa biedri, gan garās šaha partijas ar pierakstu, kas var ilgt arī 4-5 stundas. Toms ir apņēmības pilns turpināt savas šahista gaitas un pie pirmās iespējas atgriezās Ķekavas vidusskolas 2.klasē un Rīgas šaha skolā.

Vēlreiz liels paldies par finansiālo atbalstu!

Ar cieņu, Toma mamma Kristīne.

Comments are closed.